zubni nahradayVýskyt menších ložisek dráždění pod a v okolí okrajů nové nebo podložené zubní náhrady je poměrně častým jevem. Zubní lékař lékař úpravou náhrady tato místa odlehčí.

Je-li dráždění bolestivé, můžete náhradu přechodně odložit. Je však nutno zdůraznit, že zubnímu lékaři velmi pomůže při hledání místa problému, když si náhradu znovu vložíte do úst alespoň tři hodiny před návštěvou zubní ordinace.

V žádném případě se sami nepokoušejte o úpravy zubní náhrady svépomocí.

Říhání a dávení

Jedná se o vzácné problémy. Tyto problémy, pokud se objeví, většinou samy velmi rychle ustoupí.

Problémy s dávením lze řešit posypáním špičky jazyka špetkou soli těsně před vložením snímatelné zubní náhrady do úst.

Řeč

Zpočátku může nová zubní náhrada narušit vaši řeč. Obzvlášť trapně se budete cítit při vyslovování některých konkrétních slov. Tento problém je pro Vás sice nepříjemný, avšak málokdy přetrvává déle než týden.

Čtení nahlas může celý proces adaptace na novou zubní náhradu značně urychlit.

Pozor na kašel a kýchání!

Vždy mějte před ústy ruku s kapesníkem, protože prudký proud vydechovaného vzduchu může způsobit uvolnění zubní náhrady.

Uvolní-li se zubní náhrada při mluvení či jídle, skousněte a při zavřených ústech polkněte.

Pravděpodobnost uvolnění zubní náhrady lze také snížit aplikací fixačního krému pod zubní náhradu.

Potřebujete-li jakékoliv další informace nebo rady, s důvěrou se na nás obraťte.

Současné studie prokázaly, že ztráta zubů a následné zhotovení nových snímatelných náhrad (protéz), jsou nejčastějšími stomatologickými potížemi lidí v důchodovém věku.

Život se snímatelnou zubní náhradou

Co můžete od zubních náhrad očekávat?

Vaše ústní dutina je měkká a poměry v ní se neustále mění. Naproti tomu zubní náhrada je relativně stálá a tvrdá. Z toho vyplývá, že zubní náhradu bude zapotřebí opakovaně upravovat a pacient budete potřebovat určitý čas než si na ni zvykne.

Celkové zubní náhrady jsou v podstatě umělými náhradami zubů pacienta a stejně jako všechny ostatní umělé nebo-li cizí předměty v lidském těle, mají svá omezení.

Příklad řešení snímatelné zubní náhrady za pomoci 2 implantátů:

implantáty

obr. 1 – bezzubá spodní čelist
obr. 2 – zavedení implantátů za účelem uchycení hybridní protézy
obr. 3 – nasazení hybridní protézy na zhojené implantáty
obr. 4 – výsledný vzhled čelisti s nasazenou protézou

Strava

Bude trvat určitou dobu než si na zubní náhradu přivyknete a budete moci jíst jako když jste měli vlastní zuby.

Nesnažte se s novými náhradami jíst, dokud s nimi nebudete pohodlně pít, polykat a mluvit.

Až začnete s novými náhradami jíst, měli byste zpočátku konzumovat pouze malé množství měkké stravy.

S postupným růstem Vaší důvěry v nové náhrady můžete svůj výběr stravy rozšířit.

Dávejte pozor na horké pokrmy a tekutiny – umělé pryskyřičné patro není citlivé a vy byste si tak popálit měkké patro a jícen.

Čištění a desinfekce

zubni nahrada_cisteniUdržujte úzkostlivou hygienu dutiny ústní i vaší umělé zubní náhrady.

K čištění zubní náhrady používejte buď měkký ruční kartáček nebo speciální kartáček k čištění umělých náhrad se zubní pastou a teplou vodou (vyvarujte velmi horké vody).

Těmito pomůckami následně pečlivě vyčistěte všechny povrchy vaší zubní náhrady.

Vyhýbejte se abrazivním čistícím prostředkům, které by mohly zdrsnit (poškrábat) povrch zubní náhrady (nikdy nepoužívejte prostředky na mytí koupelny nebo nádobí).

Zubní náhradu je nutné 2 – 3x týdně ponořit do speciálního čistícího roztoku, který obsahuje dezinfekční přísady (roztok vznikne rozpuštěním tablet, které jsou volně dostupné v lékárnách, dodržujte postup uvedený v příbalovém letáčku).

Dezinfekce zubních náhrad je stejně důležitá jako jejich čištění. Povrch protéz totiž není optimálně hladký.

Při velkém zvětšení pod mikroskopem jsou viditelné malé komůrky, ve kterých přežívají škodlivé bakterie zubního plaku, různé druhy plísní a kvasinek.

Tyto mikroorganismy není možné odstranit pouhým čištěním.

Pokud není zubní protéza protéza pravidelně dezinfikována, objevují se pod snímatelnou náhradou na sliznici dutiny ústní zanícené červené skvrny, které se časem zvětšují a mohou se na nich objevit i boláčky.

V takovém případě ihned vyhledejte zubního lékaře i mimo termín pravidelné preventivní prohlídky.

Čistit je nutné nejenom protézu, ale i sliznici dutiny ústní, případně zbylé zuby nebo ošetřené kořeny zubů. K čištění a stimulaci sliznice ústní dutiny používejte jemný zubní kartáček střední velikosti.

Tím alespoň jednou denně vyčistěte všechny oblasti, které jsou jinak kryté náhradami.

Zubním kartáčkem navíc stimulujete povrch sliznice ústní dutiny, který je během funkce zakrytý protézou.

Bez této stimulace sliznice ochabuje a přestává plnit svoji funkci, což se může projevit například poruchami chuti.

Dopřejte své ústní dutině odpočinek

Náhrady je nutné pravidelně na několik hodin denně odkládat a to nejlépe v noci při spánku, aby si mohla vaše ústa odpočinout.

Udržování stability zubních náhrad

stabilitaZubní lékař by měl jednou ročně ověřit stabilitu a přilnavost vaší zubní náhrady a zhodnotit rozložení žvýkacích sil.

V ústech často dochází ke změnám tvaru kostního-alveolárního výběžku. Tyto změny bývají vždy spojovány se změnami podpůrných tkání a sliznic. Je proto je zapotřebí náhrady pravidelně upravovat a čas od času podložit.Tím lze zajistit, že náhrady nebudou stlačovat měkké tkáně dutiny ústní.

Náhrada by také neměla přijít do styku s kyselinami, louhy, koncentrovaným alkoholem, vařící vodou a sálavým teplem (topná tělesa, kamna), neboť by mohlo dojít k jejímu zničení.

V žádném případě se nepokoušejte o úpravu, popř. opravu zubní náhrady svépomocí.

Problémy

fix_krem_koregaSliny

V krátkém období, následujícím po obdržení snímatelné zubní náhrady, se můžete setkat s přechodným zvýšeným sliněním.Jedná se o přirozenou odezvu slinných žláz, která by měla sama ustat po uplynutí přibližně jednoho měsíce.

Někteří pacienti mohou i mít problémy s přilnutím zubní náhrady ke sliznici díky tomu, že mají slin nedostatek. Nedostatek slin bývá většinou způsoben pravidelným užíváním některých léků (např. léky proti alergii, na snížení krevního tlaku, atd.).

Nezapomeňte tedy při zhotovování nové zubních náhrady sdělit nebo předat zubnímu lékaři seznam léků, které pravidelně užíváte.

V žádné případě nepřestávejte sami užívat léky předepsané Vaším praktickým lékařem nebo specialistou z důvodů špatné přilnavosti náhrad. Snížené množství slin v ústech umí zubní lékař vyřešit doporučením vhodného „lepidla“ nebo předepsáním umělé sliny.